Музей Історії Техніки на фізико-математичному факультеті КДПУ ім. В. Винниченка був відкритий 26 листопада 2015 року. Розміщений Музей в комп’ютерних лабораторіях першого поверху навчального корпусу № 4.
Саме 26 листопада 2015 року відбулася урочиста презентація першого відділу Музею – відділу «Обчислювальна та комп’ютерна техніка. Присутніх та організаторів привітали ректор університету професор О.А. Семенюк, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін та документознавства КНТУ професор В.М. Орлик, заступник директора з наукової роботи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею С.Е. Колесник, представник народного депутата України О.В. Горбунова Ю. Токова.
Почесними гостями на презентації Музею були фахівці з Інформаційно-обчислювального центру КНТУ, Інституту післядипломної педагогічної освіти, комерційних ІТ-структур м. Кіровограда. Факт відкриття Музею викликав неабиякий інтерес з боку представників ректорату та деканатів університету, викладачів та співробітників факультетів історії та права, філології та журналістики, природничо-географічного, кафедр фізико-математичного факультету, просто любителів та цінителів музейної справи та колекціонерів техніки. Не обминули увагою відкриття Музею представники кіровоградських медіа – програми «День за днем» та «Ранкова кава» надіслали свої знімальні групи для фіксації події для ТРК «Кіровоград».
Присутнім на відкритті експозиції музею була представлена коротка доповідь декана фізико-математичного факультету професора Р.Я. Ріжняка, у якій лектор зупинився на двох основних проблемах: 1) еволюційному розвитку зразків обчислювальної техніки КДПУ та КНТУ з точки зору їх музейної цінності; 2) визначенню основних факторів розвитку апаратного забезпечення названих вишів протягом другої половини ХХ століття. Доповідач стисло охарактеризував основні зразки обчислювальної техніки, які експлуатувалися в КДПУ та КНТУ протягом зазначеного періоду.
Кульмінацією презентації Музею Історії Техніки стали перші екскурсії – з експозицією Музею відвідувачів знайомили викладачі кафедри інформатики: доцент О.Ф. Баранюк, старший викладач В.В. Котяк та викладач П.І. Андронатій.
Під час обміну думками щодо перспектив розвитку Музею Історії Техніки гості презентації висловили захоплення від побаченого. С.Е.Колесник завірила у підтримці та допомозі у функціонуванні Музею адміністрацією Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Професор В.М. Орлик відзначив ефективність дієвого співробітництва КНТУ та КДПУ ім. В. Винниченка в частині науково-практичних консультацій та обміну технічними пристроями. А проректор з наукової роботи КДПУ ім. В. Винниченка професор С.П. Михида висловив сподівання, що діяльність Музею Історії Науки стане рушійною силою сплеску наукової активності дослідників факультету, що займаються інформатикою та історією науки і техніки. Але, очевидно, головними героями свята були ті, хто приклав зусилля для створення цього Музею. Роботу з безпосереднього наповнення експонатами, створення їх описів, класифікацією об’єктів, аналізом походження, з’ясування технічних характеристик та часових рамок виконували П.І. Андронатій, О.Ф. Баранюк та В.В. Котяк. Оформленням описів, розміщенням експонатів займалися завідувачі лабораторіями кафедри інформатики Ірина Кадигроб, Ірина Кисла, Олена Семенова та Тетяна Чернишова. Загальне організаційне та науково-методичне керівництво здійснював декан факультету Р.Я. Ріжняк.
А 18 грудня 2015 року був запущений перший панорамний огляд експозиції нашого Музею. Так що тепер загальне враження про деякі експонати Музею можна отримати й вдома чи там, де ви перебуваєте зі своїм смартфоном.
Пройшов лише неповний рік з моменту відкриття першого відділу Музею – відділу історії обчислювальної техніки – і Музей поповнився новим відділом. 27 вересня 2016 року на фізико-математичному факультеті у присутності членів вченої ради факультету та викладачів кафедри фізики та методики її викладання відбулося урочисте відкриття відділу історії елементної бази електроніки Музею Історії техніки, який розмістився в аудиторії 508 факультету.
На відкритті був присутній ректор університету професор О.А. Семенюк, який у своїй промові зазначив, що дуже задоволений тим фактом що на факультеті оперативно відгукнулися на його пропозицію щодо створення в аудиторіях фізмату різних відділів Музею Історії техніки. Ректор висловив переконання, що експонати Музею виконують подвійну функцію. З одного боку – це повага до технічної частини історичного минулого, фіксація еволюції технічних пристроїв. З іншого боку – Музей Історії техніки надає практично необмежені можливості щодо застосування його експонатів у навчальному процесі підготовки майбутніх вчителів та технічних фахівців.
Організація відділу елементної бази електроніки була б неможливою без активної участі професора кафедри фізики та методики її викладання Олега Миколайовича Царенка та старшого лаборанта лабораторії спеціального фізичного практикуму Петра Васильовича Сірика. Саме Олег Миколайович після виступу ректора університету і провів для присутніх першу екскурсію щойно відкритим відділом Музею Історії техніки. Дізналися багато цікавого: отримали інформацію про піонерів вакуумної електроніки та про перші вітчизняні радіолампи, вияснили різницю між активними та пасивними елементами електроніки, розібралися з основними етапами розвитку твердотільної електроніки, дізналися про роль вітчизняних дослідників у створенні перших зразків та розвитку електроніки.
Під час обміну думками щодо перспектив розвитку Музею Історії Техніки учасники презентації висловили сподівання, що діяльність і цієї частини Музею Історії Техніки стане рушійною силою сплеску наукової активності дослідників факультету, що займаються фізикою та історією науки і техніки. Але, очевидно, головними героями свята були ті, хто приклав зусилля для створення цього Музею. Роботу з безпосереднього наповнення експонатами, створення їх описів, класифікацією об’єктів, аналізом походження, з’ясування технічних характеристик та часових рамок виконували професор О.М. Царенко та старший лаборант П.В. Сірик. Тож, підсумуємо – це ще одна ХОРОША РОБОТА, виконана на фізматі.
Нарешті, 19 грудня 2016 року на фізико-математичному факультеті відбулось відкриття ще одного підрозділу факультетського Музею історії техніки, а саме Відділу астрономії, оптики та квантової фізики. Розташований відділ в аудиторії 503, яка названа іменем нашого славетного земляка, нобелівського лауреата в галузі фізики І.Є. Тамма.
Експозиція музею створена колективом співробітників кафедри фізики та методики її викладання доцентами О.В. Волчанським, Е.П. Сіриком, О.М. Трифоновою, завідувачами лабораторіями Д.В. Соменком та Н.В. Донець за активної підтримки співробітників факультету, зокрема декана Р.Я. Ріжняка, професорів М.І. Садового, О.М. Царенка, доцентів Н.О. Пасічник, Л.О. Чистякової, В.В. Чубаря.
У приміщенні відділу в день його відкриття відбулось засідання вченої ради фізико-математичного факультету. Відкрив засідання ректор університету професор О.А. Семенюк. Олег Анатолійович наголосив на важливості підтримки природничої освіти в державі і значній ролі висвітлення етапів розвитку і здобутків науки і техніки у формуванні кваліфікованих учителів фізико-математичних дисциплін.
Декан фізико-математичного факультету професор Р.Я. Ріжняк подякував творчому колективу нового відділу і поділився з присутніми планами щодо подальшого розвитку Музею історії техніки.
Науковий керівник Відділу астрономії, оптики та квантової фізики доцент О.В. Волчанський провів для колег короткий огляд експозиції музею і окреслив перспективи її розширення.
То ж, запрошуємо переглянути експозицію Музею історії техніки КДПУ ім. В. Винниченка, або ж панорамний огляд нашої експозиції.