IMG 0708Лабораторія належить до однієї з найстаріших лабораторій фізико-математичного факультету. Її було створено в 50-60 –х роках. Вирішальний вклад у створення лабораторії спеціального фізичного практикуму вніс доц.. Ковальов І.З.. Завідувачами лабораторії в різні роки були Раскевич М.А., Дехтяренко В.О., а з 1968 року –до теперішнього часу – Сірик Петро Васильович.

В лабораторії сконцентровано прилади, що дозволяють студентам випускних курсів спеціальності «Фізика» опанувати сучасні методи вимірювання фізичних величин. Постійно функціонує 14 лабораторних робіт: з фізики твердого тіла, фізики напівпровідників та оптики.

IMG 0712Лабораторію квантової фізики було створено в 20-х роках. До цього окремі лабораторні роботи було виставлено в інших лабораторіях. Біля витоків створення були: Ковальов І.З., Мамонтова Ю.М., Ткачук І.Ю., Волков Л.О., Несторенко Ф.П., Садова А.М., Сірик П.В.

В лабораторії постійно функціонує 11 лабораторних робіт, які виконують студенти спеціальності»Фізика» та «Математика». Лабораторія оснащена приладами, довідковою літературою та наочністю. Студенти мають змогу працювати самостійно і при цьому отримувати кваліфіковану допомогу.

IMG 0698

Функціонування кабінету лекційного демонстрування з фізики пов’язане із викладанням курсу загальної фізики для майбутніх математиків ще задовго до створення кафедри фізики. Спершу кабінет працював як складова фізичної лабораторії, але прилади, хоча й були зазвичай саморобними, відповідали саме дидактичним вимогам для виконання ефективних демонстрацій.


У різні часи після виділення окремого приміщення спеціально для кабінету лекційного демонстрування демонстрування дослідів для лекційних занять з фізики забезпечували відмінні експериментатори, яких колектив кафедри і до сьогодні з вдячністю згадує і пам’ятає це: І.В. Тороп, А.Лікаренко, Б.Д. Починок, В.І. Сірий, В.П. Нєворов, М.М. Дерполюк, М.К. Мошинський, Ю.В. Гуртовий та ін..

„Без вимірювань немислиме пізнання” – сказав по істині батько фізики сер Ісаак Ньютон. Саме тому фізики не можуть вивчати теорію без практики, яка представлена  у вигляді експериментальних досліджень.

У лабораторії механіки та молекулярної фізики студенти вперше розпочинають досить непрості навчальні дослідження у вигляді лабораторних робіт з фізики. Тут запропоновано для  виконання серія основних робіт з курсу механіки (15 робіт) та молекулярної фізики (17 робіт).

IMG 0676

Електрооптична лабораторія була однією з перших, створених на кафедрі фізики ще в 30-х роках минулого століття. Лабораторія почала
функціонувати дещо пізніше з моменту введення в дію нового корпусу № 4, в якому розміщений фізико-математичний факультет. Ці дві лабораторії працюють окремо, але з однією препараторською і відповідно з одним завідувачем навчальними лабораторіями О.О. Сазоновою, зусиллями якої були організовані і доопрацьовані цикли лабораторних робіт та навчальне обладнання відповідно до вимог підготовки майбутніх учителів фізики і математики. Тут постійно проводиться значна робота з проблем відбору матеріально-технічної бази та методичного забезпечення для фізичної лабораторії, де студентам пропонуються окремі лабораторні роботи, а також інтегрований лабораторний практикум, що поєднує сучасне навчальне обладнання і комплекти з комп’ютерними варіантами моделювання та виконання таких віртуальних досліджень.

Кабінет методики викладання фізики має багаті історичні традиції. Він був створений ще в часи початку становлення кафедри фізики, її багаторічним керівником Прокопом Григоровичем Холявенком. Вагомий вклад в його створення та розвиток внесли Попов І. В., Величко С. П., Вовкотруб В. П., Садовий М. І., Сальник І. В. та інші; їх методичні та практичні надбання суттєво підвищили рівень викладання дисципліни «методика навчання фізики» у КДПУ ім. В.Винниченка.

Нині кабінет методики викладання фізики складається з двох лабораторій, одна з яких (ауд. №404) носить ім’я І. В. Попова, де розв’язуються проблеми методики і техніки шкільного фізичного експерименту в обсязі вивчення фізики в основній школі (7-9 класах за програмами на рівні Стандарту і профільного вивчення фізики у 8-9 класах) та лабораторії (ауд. №406) з практикуму шкільного фізичного експерименту; в обсязі курсу фізики старшої школи з профільними програмами вивчення фізики у загальноосвітніх навчальних закладах.

IMG 0727Кабінет астрономії, є складовою частиною матеріально-технічної бази кафедри фізики та методики викладання фізики і практично працює з моменту її виокремлення. За весь період існування він зазнав різних рівнів реорганізацій, бо розміщувався у приміщеннях, які й за площею, й за призначенням не завжди відповідали вимогам.

Найбільший внесок в розвиток методичного та матеріально-технічного забезпечення кабінету вніс відомий багатьом випускникам фізико-математичного факультету, викладач кафедри Починок Борис Дементійович.