Дрозд Вікторія

Науковий керівник — О.В. Єжова

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка

 

Анотація. В статті обґрунтовані переваги відео уроку над звичайною лекцією в підготовці майбутніх вчителів технологій. Розглянуті найвідоміші програми для створення відео уроків. Наданий короткий опис програм для запису відео уроків.

Ключові слова: відео урок, електронний навчальний посібник, коп’ютерна мережа, мережа Інтернет,  технологічна освіта.

 

Актуальність теми. В час стрімкого розвитку комп’ютерних технологій, які надзвичайно швидко змінюють якість та зміст суспільного життя, при підготовці майбутніх учителів технологій, стає актуальною задача по розробці та використанню електронних навчальних систем, які розробляються з застосуванням мультимедійних технологій. На сьогоднішній день навіть сільські школи мають комп’ютерні класи. Комп’ютерна техніка, електронні засоби зв’язку, цифрові технології стали невід’ємною частиною життя людини. Тому є закономірним проникнення у галузь освіти сучасних технологій, і мультимедійних у тому числі.

Мета роботи – дослідження можливостей комп’ютерних програм для розробки відео уроків при підготовці майбутніх учителів технології.

Завдання – встановити послідовність дій по створенню відео уроку, проаналізувати найпопулярніші програми для створення таких уроків.

З розвитком глобальної комп’ютерної мережі є перспективним віддалене навчання студентів з використанням електронних посібників, які встановлені на серверах, підключених до мережі Інтернет. Розповсюдження в освіті інформаційних технологій дозволяє підвищити ефективність та інтенсивність процесу навчання, розширити аудиторію потенційних студентів в університетах країни, зменшити трудомісткі витрати при створенні електронних посібників [1].

Електронний начальний посібник – це програмно-методичний навчальний комплекс, що відповідає типовій навчальній програмі і забезпечує можливість студенту самостійно або з допомогою викладача освоїти навчальний курс або його розділ. Електронний підручник може бути призначений для підтримки лекційного курсу з метою його поглибленого вивчення або для самостійного вивчення студентом певної дисципліни [2].

Не так давно найбільш ефективним інструментом навчання стали відео уроки, які створюють за допомогою безкоштовних відео програм. Відео урок — це візуальний інструмент демонстрації будь-якого процесу, коли Ви дивитеся на екран, на якому показані картинки, рисунки, графіки по темі, звучить голос з колонок або в навушниках, є можливість їх багаторазово переглянути та прослухати, повторити найбільш складні моменти теми.

Сучасний урок повинен бути цікавим. Відео урок підвищує інтерес студентів до вивчення певної дисципліни. За рахунок новизни і багатства мультимедіа урок захоплює та стає яскравим. За допомогою грамотно створеного відео уроку підвищується інтерес студентів до заняття, вони більше запам’ятовують, на занятті відчувається емоційний комфорт.

Для створення відео уроку сьогодні не обов’язково мати відеокамеру, досить скористатись безкоштовними комп’ютерними програмами, які можна знайти в Інтернеті. Процес створення відео уроку складається з таких етапів:

-     пошук, збір та підготовка матеріалів для створення відео уроку;

-     програма для створення відео уроку;

-     поширення відео уроку [3].

Найвідомішими програмами для створення відео уроків є:

Jing – программа здійснює не лише запис відео, а й створює скріншоти. Для виділення потрібних моментів можна додавати текстові поля, стрілки і прямокутники [4]. Програма може відправляти результати запису на Twitter, Screencast.com, Flickr та інші веб-сторінки. Якщо є мікрофон, також є можливість записати звук. Операційна система: Windows, MacOSX.

Webineria — дуже проста у використанні програма для запису відео. В якій запис ведеться у форматі AVI, з подальшою можливістю конвертування у FLV. Почати або припинити запис відео уроку можна за допомогою гарячих клавіш. Є цікава функція - об’єднання з відео двох джерел. Наприклад: запис з екрану і вебкамера [4]. Операційна система: Windows.

Wink — пограма для створення презентацій та уроків. В програмі можна створювати скріншоти та додавати кнопки, назви та пояснювальні поля. Підтримує такі формати: EXE, FLV, HTML та інші. Операційна система:Windows, Linux [5].

Camtasia Studio – программма для створення презентацій різного призначення. За допомогою CamtasiaStudio можна створювати презентації, відео уроки, анонси, поздоровлення і т. і. Програма складається з комплексу  невеличких програм: CamtasiaRecorder, CamtasiaMenumaker, CamtasiaAudioEditor, CamtasiaTheater, CamtasiaPlayer [4]. Оперційна система:  Windows.

UltraVNCScreenRecorder – програма заснована на програмі CamStudio. Але UltraVNCScreenRecorder приділяє більше уваги продуктивності. Підтримує аудіо та має можливість створювати скріншоти [4]. Операційна система: Windows.

WindowsMediaEncoder – це додаток, який розроблений  Microsoft для захоплення відео за допомогою відповідного пристроя і перетвореня його у другі формати з багатоканальним якісним звуком. Має інструкцію за допомогою якої можна засвоїти програму. Пограма має опції для транслювання відео та інших зображень з веб-камери. Підтримує HD якість відео [6]. Оперційна система: Windows.

TipCam – крім стандартних функцій захоплення відео з екрану має й унікальні характеристики: підтримує AVI та FLV, відео можна перезаписати, початок та кінець можна вирізати, відео має функцію фокусу для збільшення окремих елементів відео, можна малювати різноманітні фігури під час запису. У робочому вікні здійснюється: старт, призупинення, видалення, попередній запис роліка, редагування коментарів. Для масштабування зображення за допомогою гарячої клавіши, збільшується область екрану слідом за курсором, поки не зафіксувати її на місці. До числа переваг можна віднести можливість записати відео з віддаленого дисплея через VNC-сервер і можливість завантажувати відео на UtipU.cjm, YouTube [7]. Оперційна система:  Windows.

Krut –це маленький Javaдодаток для створення скрінкастов,програма не вимагає установки. Веде запис окремої частини монітора у форматі movзі звуком. Є можливість задавати ділянку запису і кількість кадрів в секунду для відео, яке записується. Опція “Стеження за курсором” дає можливість записувати область навколо курсора миші. Перед початком запису можна включити попередній перегляд, для того, щоб побачити, що потрапить в кадр [5].

Висновок. Спираючись на вивчений матеріал можна зробити висновок, що відео урок має переваги над звичайною лекцією. За допомогою відео уроку можна наочно продемонструвати  процеси, які не можна пояснити студентам на лекції. Крім того, відео урок дає більше можливостей, для самостійної практичної роботи студента, дозволяє не одноразово переглянути та прослухати відео урок, повторити найбільш складні моменти теми. Важливе значень відео уроків полягає в тому, що викладач може швидко доповнювати та змінювати текст, або ілюстрований матеріал при виникненні такої необхідності, що є дуже важливим. До переваг відео уроку можна віднести такі риси:

-          можливість розміщення таких уроків в мережі Інтернет;

-           велика кількість програмних засобів для перегляду;

-           розробка відео уроку на українській мові;

-           використання відео уроку в дистанційній освіті;

-           низькі системні вимоги (досить Windows).

Таким чином можна зробити висновок, що відео уроки є досить перспективним напрямом в освіті і ця значимість поступово буде тільки зростати.

Список літератури

1. Дробот І. В., Колесник І. В. Використання сучасних інформаційних технологій при розробці електронних посібників [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://referatua.org.ua/category_content.php?c=information&id=1444&s=1

2. Технологія створення електроного навчального посібника [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://ua-referat.com/ Технологія створення електроного навчального посібника

3. Як зробити відео уроки за допомогою безкоштовних відео програм? [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://demisroussos.net/jak-zrobiti-video-uroki-za-dopomogoju/

4. Як створити відео урок? [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://blog.gvmir.com/?p=255

5. 10 программ для создания видео уроков [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://ruller.com/lesson.php?id=230&rub=28

6. WindowsMediaEncoderОфіційний сайт [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://windows-media-encoder.ru.uptodown.com

7. TipCam 2.2 Офіційний сайт [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.newestsoft.com/Windows/Audio-Multimedia/Multimedia-Creation-Tools/TipCam.html

Коментарі  

+2 #2 Анастасія 28.03.2015, 12:39
Звичайно потрібно йти у ногу з часом, тому відео уроки прекрасна альтернатива звичайним лекційним заняттям.
Цитата
+1 #1 Ольга 27.03.2015, 21:16
Дуже цікавий підхід до висвітлення теми!)
Гарно та доступно описані переваги видів програмного забезпечення для створення відео уроків.
Цитата

Додати коментар