Лунгол Ольга

Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка

 

Анотація. В статті розглядається технологія створення освітнього середовища навчання учнів вищих професійно-технічних навчальних закладів як основний компонент формування професійних компетенцій та компетентностей з електродинаміки майбутнього професіонала робітничої спеціальності.

Ключові слова: освітнє середовище, навчальне середовище, професійно-технічний навчальний заклад, фахівець.

 

Навчально-виховний процес професійно-технічного навчального закладу визначається як цілеспрямована, свідомо організована, динамічна взаємодія викладача, майстра і учня, у процесі якої вирішуються суспільно необхідні завдання освіти, гармонійного виховання [8], формування базових професійних компетенцій та компетентностей. Якість навчально-виховного процесу у професійно-технічному навчанні залежить від багатьох чинників, до основних з яких відноситься освітнє середовище. Досягнення поставлених педагогічних цілей можливе лише в умовах функціонування відповідного освітнього середовища, як простору, який охоплює систему взаємно підпорядкованих підсередовищ і їх складових, що спрямовані на виконання освітніх завдань. Тому, метою статті є дослідження технології формування ефективного освітнього середовища в ПТНЗ, що є однеим із головних завдань Державної цільової програми розвитку професійно-технічної освіти на 2011–2015 роки [3].

Різні аспекти структури та навчально-виховного впливу освітнього середовища на розвиток учня знайшли відображення в сучасних наукових дослідженнях А. Валицької, Б. Бім-Бада, І. Баєвої, І. Булах, А. Каташова, В. Вербицького, Є. Климова, Б. Вульфова, Н. Кудикіної, І. Єрмакова, О. Коберника, Ю. Мануйлова, Л. Новікової, А. Петровського, А. Сбруєвої, Г. Пустовіта, В. Слободчикова, Л. Сохань та інших.

Проте сучасним теорії та методиці виховання бракує фундаментальних досліджень з проблеми організації освітнього середовища у вищих професійно-технічних навчальних закладах, головним орієнтиром якого є формування базових професійних компетенцій та компетентностей майбутнього професіонала робітничої спеціальності.

На основі робіт вищезазначених науковців, ми пропонуємо під поняттям «освітнє середовище вищих професійно-технічних навчальних закладів» розуміти сукупність духовно-матеріальних умов його функціонування, що забезпечують саморозвиток вільної і активної особистості учня [4, с.8], реалізацію його творчого потенціалу, формування фахових компетенцій та компетентностей. Технологію формування освітнього середовища ПТНЗ ми представили у вигляді схеми 1, де воно виступатиме функціональним і просторовим об’єднанням суб’єктів освіти із тісними різноплановими груповими взаємозв’язками, і може розглядатися як модель соціокультурного простору, в якому відбувається становлення майбутнього фахівця.

Схема 1.

Ми виділили визначальні компоненти освітнього середовища у вищих ПТНЗ, як організованого середовища, складові якого покликані сприяти досягненню цілей навчально-виховного процесу у сфері професійно-технічного навчання [5, с.53], у тому числі формуванню професійних ЗУН з електродинаміки:

-       Змістова компонента визначає навчальні програми та плани, освітньо-кваліфікаційні характеристики суб’єктів освітнього середовища та вимоги до них. Вона включає викладача фізики та фахових дисциплін, як організаторів навчального середовища з електродинаміки, як керівників навчально-пізнавальної діяльності учнів у відповідному середовищі, фізкабінеті, лабораторії, майстерні, як основний методико-педагогічний ресурс навчально-виховного процесу з електродинаміки.

-    Просторово-предметна компонента - це матеріальна база навчального середовища (кабінети, майстерні і лабораторії з відповідним обладнанням, різні технічні засоби навчання, включаючи комп'ютер та відеотехніку, засоби наочності, фахове обладнання тощо) та навчально-методичний комплекс (навчально-методична література, носії з навчальними програмами комп'ютерної підтримки на дисках, плакати, відеофільми, відеозаписи, друкований роздатковий матеріал тощо).

-    Мотиваційна компонента визначається опосередкованими зв'язками з реальним світом, які формуються у процесі життєдіяльності та фахового становлення майбутнього спеціаліста. Вона характеризує загальний "клімат" цієї діяльності.

-       Оціночно-результативна компонента є завершальною у процесі навчання, вона передбачає оцінку знань учнів аж до випуску з ПТНЗ, а також самооцінку учнями досягнутих результатів [2].

Окреслені компоненти освітнього середовища ми розглядаємо у взаємозв'язку. Вони являють собою етапи, ланки у структурі процесу навчання майбутніх фахівців робітничих спеціальностей.

Отже, важливість формування сучасного освітнього середовища з у ПТНЗ зумовлюється тим, що воно є своєрідним, особливим засобом формування виконавських, пошукових та творчих здібностей учнів, а також інструментом вирішення низки важливих управлінських функцій щодо досягнення цілей професійно-технічної освіти.

Структура освітнього середовища визначає його внутрішню організацію, взаємозв’язок і взаємозалежність між елементами. Елементи визначають змістовну і матеріальну наповненість освітнього середовища [7]. Необхідною умовою існування освітнього середовища є можливість реалізації усіх чотирьох зазначених компонент навчально-виховного процесу. Достатньою умовою є наявність суб'єкта навчання та забезпечення у межах освітнього середовища циркуляції навчальної інформації в достатньому об'ємі. Суб'єкт навчання (учень) є кінцевим адресатом системи дій, що відбуваються в межах освітнього середовища у ПТНЗ.

Таким чином, освітнє середовище ПТНЗ має вирішувати два взаємо­залежні завдання: вводити учня у сферу фахової галузі (як інформативно, так і практично) та надавати можливості учню і викладачу оперувати предметами, які відповідають цілям навчання. З іншого боку, освітнє середовище повинно відповідати психолого-педагогічним, медико-біологічним, предметно-методичним та екологічним умовам ПТНЗ [6, с. 21].

Список літератури

  1. Гонтаровська Н.Б. Теоретичні та методичні засади створення освітнього середовища як фактору розвитку особистості школяра: автореф. дис ... д-ра пед. наук / Н.Б. Гонтаровська. – Київ: Б.в., 2012 . – 40 с.
  2. Двосторонній характер процесу навчання та його цілісність [Електронний ресурс Режим доступу: http://pidruchniki.com/16330826/ pedagogika/dvostoronniy_harakter_protsesu_navchannya_yogo_tsilisnist.
  3. Державна цільова програма розвитку професійно-технічної освіти на 2011–2015 роки [Електронний ресурс]: постанова Кабінету Міністрів України від 13 квіт. 2011 р. № 495. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.proftekhosvita.org.ua/uk – Назва з екрана.
  4. Каташов А.І. Педагогічні основи розвитку інноваційного освітнього середовища сучасного ліцею: автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. пед. наук: 13.00.01 / А. І. Каташов. – Луганськ, 2001. – 22 с, с.8.
  5. Костюкевич Д.Я. Методичні засади організації сучасного освітнього середовища з фізики в загальноосвітніх навчальних закладах: монографія / Д.Я. Костюкевич, А.М. Кух. – Кам’янець-Подільський: ПП Буйницький О.А., 2006. – 228 с.
  6. Кух А.М., Кух О.М. Сучасна дидактика і освітнє середовище // Зб. наук. праць К-ПДПУ. Серія педагогічна 2003. – Вип. 9. – С. 106-108.
  7. Організація навчальної діяльності у комп’ютерно орієнтованому навчальному середовищі: посібник/ав.: Жук Ю.О., Соколюк О.М., Дементієвська Н.П., Пінчук О.П. /За редакцією: Жука Ю.О., – К.: Педагогічна думка, 2012.– 128 с.
  8. Педагогічний процес як предмет педагогічного дискурсу / В. Морозов // Вісник Інституту розвитку дитини. Сер.: Філософія, педагогіка, психологія. – 2013. – Вип. 30. – С. 35-41.

Коментарі  

+2 #1 Людмила Суховірська 28.03.2015, 20:42
Стаття актуальна. Автор показує, що освітнє середовище ПТНЗ вирішує два взаємозалежних завдання: вводить учня у сферу фахової галузі та надає можливість учням оперувати предметами, які відповідають цілям навчання.
Цитата

Додати коментар