Когут Любов

Науковий керівник: канд. пед. наук, доцент Декарчук М.В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Анотація: В статті розглядаються використання засобів  ІКТ при вивченні фізики та астрономії та застосування їх для проведення експериментів.

Ключові слова: фізичний експеримент, розвиток, ІКТ, навчання, фізика, астрономія, використання, засоби.

Одним із пріоритетних напрямів розвитку сучасного інформаційного суспільства є інформатизація освіти — удосконалення освітнього процесу на основі впровадження засобів інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).

Фізика та астрономія — це ті предмети, де наочність відіграє далеко не останню роль у становленні наукового світогляду учнів, у формуванні в їхній свідомості єдиної картини світу.

Сучасна фізика  є досить цікавою і водночас складною наукою. Практично всі фізичні висновки й досягнення спираються на правильно поставлений експеримент, спостереження та вимірювання. Фізичний експеримент має першочергове значення як для навчання фізики, так і для загального розвитку особистості школяра, формування світогляду, розвитку індивідуальних якостей. Без перебільшення можна сказати, що якість знань і практична підготовка учнів з фізики перебувають у прямій залежності від якості фізичного експерименту. Шкільний фізичний експеримент підводить учнів до розуміння сучасних фізичних методів дослідження, виробляє у них практичні вміння і навички.

Якість більшості уроків з фізики значною мірою залежить від того, наскільки вдало було підготовлено і проведено демонстраційний експеримент. На мою думку особливістю сучасного підходу до проведення фізичного демонстраційного та лабораторного експерименту є його удосконалення за рахунок використання ІКТ.

Використання інформаційних технологій дозволяє спілкуватися з учнями на сучасному технологічному рівні, зробити навчальний процес більш привабливим, емоційним, ефективним та об’єктивним, зокрема, інтеграція в єдиний комплекс реального та віртуального експерименту створює ситуацію, коли найбільш ефективно поєднуються доступність, зручність при виконанні роботи, наочність і легкість сприйняття матеріалу.

Інформаційно-комунікаційні технології підвищують інформативність уроку, ефективність навчання, додають уроку динамізму і виразності .

При демонструванні дослідів можна використовувати такі засоби ІКТ:

- показ відео- та анімаційних фрагментів для постановки навчальної проблеми, демонстрації фізичних явищ, процесів, об’єктів і т. д.;

- демонстрація класичних дослідів, а також дослідів, які не можна відтворити у шкільних умовах;

- аналіз на комп’ютерних моделях дослідів з варіаціями початкових умов і параметрів;

- використання малюнків, моделей, схем, графіків як засобів віртуальних наочностей;

- проведення комп’ютерних лабораторних робіт;

- побудова графіків, діаграм і т.д. з використанням програм Microsoft Office Excel;

- використання мультимедійних презентацій;

- звернення до електронних енциклопедій, пошук навчальної інформації в Інтернеті [1].

Віртуальна наочність доповнює експеримент та інші традиційні форми наочності (таблиці, слайди, діаграми, відео- і аудіо- записи, моделі і пристрої).

Не можна не згадати і про такий засіб навчання як «електронні підручники». Електронний підручник визначають як автоматизовану навчальну систему, що містить дидактичні, методичні, інформаційно-довідкові матеріали з навчальної дисципліни, а також програмне забезпечення, яке дозволяє комплексно використовувати їх для самостійного одержання і контролю знань.

Застосування ПК значно розширює можливості викладання астрономії. Роль цієї науки для формування наукового світогляду людини полягає не лише в тому, щоб розкрити основні принципи будови Всесвіту, його матеріальну єдність та багатство форм. Всім загальновідомі факти, коли вид зоряного неба, думки про Космос надихали людей різних епох на створення шедеврів світової культури. Саме тому викладання цього цікавого предмета вимагає сьогодні нових підходів, зокрема, використання комп’ютерних технологій навчання. Багато людей в даний час вивчає астрономію не спостерігаючи за зірками,  а сидячи за монітором  ПК.

Існує велика кількість програмових засобів створених для того, щоб покращити засвоєння предмета, забезпечити наочність, зацікавити учнів. Особливий інтерес становлять можливості «комп’ютерного планетарію» із застосуванням спеціальних програм [2].

Використання комп’ютерів під час викладання фізики та астрономії має такі переваги:

1. інформацію можна отримати в будь-якому вигляді (текстовому, графічному, звуковому, відео, фото, рисунка і т. д.);

2. дає можливість моделювати процес та керувати ним;

3. має сильний вплив на мотивацію учнів до навчання;

4. дає найбільш об’єктивну оцінку рівня знань учнів;

5. учень під час індивідуальної роботи сам обирає швидкість і складність роботи;

6. допомагає краще контролювати роботу учнів;

7. враховує індивідуальні особливості учнів.

Отже, ПК дає змогу підвищувати ефективність навчання шляхом оптимізації та інтенсифікації навчально-виховного процесу, враховуючи індивідуальні особливості учнів, що дуже важливо у світлі завдань, поставлених реформою загальної середньої освіти [3].

Список літератури:

  1. Використання інформаційних технологій на уроках фізики. //Бібліотека журналу Фізика в школах України. – Основа, 2007, 200ст.
  2. Кожевнікова, І. М.  Використання комп'ютерних технологій на уроках астрономії / І. М. Кожевнікова, О. М. Ткаченко // Інформатика в школі. – 2009. – № 4. – С. 28-31; Інформатика в школі. – 2009. – № 5. – С. 27-29.
  3. Захарова І.Г. Інформаційні технології в освіті. М.: Підручник «Академія». 2010. – 192 с.

Додати коментар