Шматько Дарія

Науковий керівник: канд. ф-м наук, доцент Малець Є.Б.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди

Анотація: В роботі досліджується залежність маси витікаючої рідини від часу з посудин різної форми. Встановлюється відповідність між теоретичними і експериментальними залежностями.

Ключові слова: комп’ютерний комплекс, сила натягу, маса рідини, швидкість витікання.

Навчальний експеримент з фізики із застосуванням сучасних технологій вимірювання стає набагато привабливішим для учнів, студентів, вчителів і викладачів, оскільки дає можливість вимірювати ті чисельні параметри експерименту, які в класичних дослідах виміряти неможливо, або досить важко. В ряді робіт [1–3]продемонстровано потенційні можливості комп’ютерного комплексу «Експериментатор» при проведенні тих, чи інших дослідів з фізики.

Пропонована стаття є продовженням попередніх досліджень і присвячена цікавому гідродинамічному явищу – витіканню рідини з отвору посудини з подальшим встановленням залежності маси рідини, що витікає від часу.

 image001

Мал.1. Установка для проведення дослідження

Установка для проведення досліджень (мал.1) складається з циліндричної ємності з отвором, яка підвішена до датчика, що перетворює механічне зусилля в електричний сигнал, який поступає на АЦП, спряжений з комп’ютером відповідною програмою. На виході отримуємо графік залежності сили натягу від часу ( мал. 2 ).

image003

Мал.2 Графік залежності сили натягу від часу

Оскількивеличина сили натягу визначається масою рідини в ємності, то справедлива залежність F(t) ~ m(t). В свою чергу, маса стовпа рідини в ємності визначаєтьсяспіввідношенням

m(t) = ρgS1h( t).

Функціональна залежність h(t) визначається з умови , що за проміжок часу dt об’єм рідини зменшиться на величину dV = -S1dh. В той же час через отвір витече рідина об’ємом S2v2dt. Відповідно, -S1dh = S2v2dt, де v2 =image006 – швидкість витікання рідини з отвору перерізу S2. В підсумку маємо диференціальне рівняння:

 image008 ( 1 )

Інтегрування, з врахуванням початкових умов , h = h0 , при t = 0 , дає

image010 ( 2 )

Таким чином, сила натягу з часом буде змінюватись за законом:

F(t) = m(t)g = ρgS1h(t)= ρgS1image012,

тобто матимемо параболічну залежність сили від часу. В координатах F1/2 – tдана залежність матиме вигляд прямої (рис. 3), тангенс кута нахилу якої визначає.

image016

Мал.3.

Отримане чисельне значення цього коефіцієнту дає можливість порівняти площу перерізу витікаючої струмини з площею отвору через який вона витікає. В нашому дослідженні діаметр циліндра складав 46 мм, кутовий коефіцієнт, оцінений по графіку – 5.6 10-2  Н1/2 /cі площа перерізу відповідала діаметру в 6 мм.Слід відзначити, що площу перерізу отвору можна визначити через час, за який рівень води знизиться від висоти h1до h2, користуючись графіком мал. 2, оскільки інтегрування рівняння (1) відносно t дає вираз:

image018.

Порівняння чисельних значень діаметру отвору витікання, отриманого двома методами, дає можливість студентам оцінити переваги і недоліки кожного з них.

В наступному експерименті вибрано посудину у вигляді зрізаного конуса з діаметрами основи 62 мм і 46 мм. На відміну від попереднього досліду площа поперечного перерізу не є постійною, а залежить від висоти стовпа рідини – S(h). Графік експериментальної залежності для цього випадку показано на мал.4.

image019

Мал.4

Відповідне диференціальне рівняння, яке описує зміну рівня рідини з часом: image022

де R – радіус верхньої основи посудини  в формі зрізаного конуса ( 67 мм ), а – радіус отвору. Інтегрування дає вираз:

image024,

де r – радіус нижньої частини посудини.

По аналогії з попереднім випадком, в координатах image026 маємо пряму з відповідним кутовим коефіцієнтом.

Дане дослідження є прикладом застосування сучасних технологій автоматизованого вимірювання певних фізичних параметрів для формування навичок проведення елементів науково-дослідної роботи студентами. Встановлення залежності сили натягу підвісу від часу під час витікання рідини, дає можливість перевірити теоретичні співвідношення між масою витікаючої рідини і часом. Слід відзначити, що з експериментальної залежності F(t) можна отримати і іншу інформацію про динаміку процесу витікання: осциляції на кривій F(t) свідчать про наявність поперечних (по відношенню до вертикалі) складових імпульсу часток витікаючої рідини – і, як наслідок, розгойдування ємності з характерним періодом власних коливань.

Список літератури

  1. Литвинов Ю. Комп’ютерні технології в експерименті з механіки./Литвинов Ю., Малець Є., Мялова О., Сергєєв В. // Наукові записки – Випуск 82. – Ч.2 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім.В.Винниченка, 2009. – С.312-316/
  2. Литвинов Ю.Застосування сучасних технологій при виконанні експериментальних завдань з фізики. / Литвинов Ю., Малець Є., ТокарєвП., Сергєєв В.// Наукові записки – Випуск 90. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2010. – С. 168-171.
  3. Литвинов Ю. Засоби вимірювання в навчальному експерименті при вивченні коливальних процесів. / Литвинов Ю., Малець Є., Мялова О.// Наукові записки – Випуск 108. – Ч.1 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2012. – С. 264-270

 

Додати коментар