10 червня 2021 року відбудеться кільцеподібне сонячне затемнення, максимальну фазу якого можна буде спостерігати на території Канади, Гренландії і Росії. Часткові фази затемнення буде видно в Північній Америці, а також в Європі і Азії. Також воно унікальне тим, що його можна буде побачити на Північному полюсі Землі [1].

Сонячне затемнення спостерігається як перекриття видимого диску Сонця видимим диском Місяця. В Кропивницькому, на жаль, фаза такого перекриття становитиме близько 5%. Особливістю поточного затемнення є те, що воно кільцеподібне – навіть під час повного накладання Місяця буде видно кільце диску Сонця (рис. 1).

рис 1png рис 2
Рис 1. Рис 2.

Сонячне затемнення починається з правого, західного краю сонячного диска. На ньому з'являється темна виїмка (ущерб), яка поступово зростає, так що з часом Сонце набирає форми все вужчого серпа. У момент, коли настає фаза повного затемнення, можна спостерігати кільце зовнішніх шарів Сонця. Усе явище від першого контакту до розходження дисків Місяця і Сонця триває дещо більше двох годин. На рис. 2 наведено змонтовані зображення різних фаз кільцеподібного затемнення.

Нагадаємо, що сонячне затемнення спостерігається у момент нового Місяця, коли тінь від Місяця падає на Землю в окремих пунктах її поверхні. Там, де падає тінь Місяця, затемнення повне, а півтінь – часткове (верхній малюнок на рис. 3). За рахунок еліптичності орбіти тінь Місяця може не досягнути земної поверхні, тоді і відбудеться кільцеподібне затемнення (нижній малюнок на рис. 3).

рис 3pngРис 3.

Конуси тіні і півтіні утворюють на поверхні Землі плями повного і часткового затемнень.

рис 4pngРис 4.

Унаслідок добового обертання Землі плями тіні і півтіні Місяця зміщуються в бік сходу – отримується смуга на поверхні Землі (смуга повної фази). Її ширина здебільшого становить 40—100 км, а при найменшій відстані Місяця від Землі сягає 270 км. Смуга повної фази (дві червоні дуги на рис. 5) оточена смугою часткового затемнення.

рис 5Рис 5.

Затемнення почнеться в провінції Онтаріо (Канада) в точці трохи на північ від озера Верхнє (рис 6 а). Далі, рухаючись в північно-східному напрямку, смуга пройде через частину Канади, а потім, слідуючи вже в північному напрямку, пройде по крайній північно-західній частині Гренландії. Саме там, в точці з координатами 80°49 'пн. ш. і 66°48' зах. довг. настане максимальна фаза затемнення (рис 6 б). Завершиться затемнення на сході Євразії (рис 6 в). На знімках відображено час Гринвіцького меридіану. В Україні влітку для обчислення київського часу до цих показів треба додавати 3 години.

рис 6 а рис 6 б рис 6 в
Рис. 6 а Рис. 6 б  Рис. 6 в

Видно, що Україна потрапляє у смугу часткового затемнення (рис 6 б). Жителі Києва зможуть спостерігати сонячне затемнення з 13:26 за київським часом. Максимальної фази воно досягне о 14:15 і закінчиться о 15:03. При спостереженні зі столиці Сонце буде закрито на 12% [1]. У Кропивницькому, на жаль ця фаза буде ще менша.

Взагалі, хоча Сонячне затемнення відбувається в середньому 3-4 рази на рік, в певній місцевості Землі його можна спостерігати досить рідко. Найближче Сонячне затемнення, видиме в Україні, відбудеться через рік - у жовтні 2022 року (рис 7).

рис 7pngРис. 7 [2].

Нагадуємо, що у Кропивницькому, на жаль, максимальна фаза затемнення становитиме всього близько 5% і спостерігатиметься приблизно о 14:10 за київським часом. Тож перевірте гостроту свого зору – чи зумієте ви його помітити? При спостереженнях обов’язково треба використовувати світлофільтр!

Джерела

1. https://nv.ua/techno/popscience/solnechnoe-zatmenie-50163814.html.

2. Пришляк М. П. Астрономія: 11 кл.: підручник для загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту, академічний рівень. — X.: Ранок, 2011. — 160 с.

Підготував доцент кафедри фізики та методики її викладання О.В. Волчанський