Ще одним із заходів, присвячених Тижню фізико-математичного факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, стала науково-популярна он-лайн-лекція на тему "Загрози й небезпеки від тютюнопаління та нікотиноманії", яку 22 квітня 2021 року провів з використанням сервісу для організації онлайн-конференцій та відеозв'язку Zoom заступник декана з навчально-виховної роботи, доцент кафедри теорії та методики технологічної підготовки, охорони праці та безпеки життєдіяльності Ткачук Андрій Іванович.

001002003

Під час своєї доповіді Андрій Ткачук наголосив, що, за "сумною" статистикою, в Україні палять цигарки до 40 % дорослого населення та майже 20 % підлітків і юнаків (це майже 10 млн. осіб, з них 8 млн. чоловіків та 2 млн. жінок; понад чверть населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями; майже третина всіх курців свою першу цигарку викурили у віці до 12 років) – тільки в 2020 р. вони випалили понад 60 млрд. цигарок. Це при тому, що кожен рік в Україні від негативних наслідків тютюнопаління помирає до 60 тис. людей (паління в середньому скорочує життя на 10 років), причому більшість з них – внаслідок серцево-судинних ускладнень та онкозахворювань (паління збільшує ризик захворіти на рак легень в 30 разів). А Всесвітня організація охорони здоров'я назвала в 2020 р. тютюнову епідемію однією з найбільших загроз для людства – в світі зараз курить тютюн понад 1,3 млрд. людей (з них майже 250 млн. – жінок), які випалюють протягом року понад 6,5 трлн. цигарок, що провокує до 9 млн. передчасних смертей на рік (з них майже 1,5 млн. смертей пов'язані з впливом вторинного тютюнового диму). В ХХ ст. від паління тютюну померло понад 100 млн. людей, та, за прогнозами, в ХХІ ст. від цього помре вже майже 1 млрд. людей.

004

Під час он-лайн-лекції слухачі були ознайомлені з тим, що тютюнопаління, фактично, є найбільш "оптимальним" шляхом споживання нікотину, а цигарка – оптимальним дозувальником нікотину (одинична упаковка нікотину). В 1 г тютюну міститься ~ 1 мг нікотину, в "звичайній" цигарці – 1-1,5 мг нікотину, в "легкій" – 0,6-0,8 мг, в "суперлегкій» – 0,2-0,4 мг. В той же час, суми, які протягом життя витрачає людина на цигарки порівняні з вартістю "бюджетного" автомобіля. Випуск тютюновими компаніями "легких" цигарок вигідний, оскільки коштують вони дорожче а викурюється їх більше, щоб поповнити нестачу нікотину, тому курці не кидають палити, вважаючи що небезпека минула. Це при тому, що фактична вартість 1 тис. цигарок наближається до 1-5 доларів США, оскільки, крім власне подрібненого листя тютюну, в цигарку додають й спеціально оброблені рештки великої частини листа, які раніше йшли у відходи – це так звані "жилка" (її дрібнять, пропарюють, "підривають" в автоклаві при низькому тиску, знову подрібнюють та спеціальними хімічними добавками "відновлюють смак" та "міцність") й "відновлений тютюн" (покладений клейкою масою на папір тютюновий пил з відповідним просочуванням). Тобто, додавання у відходи тютюну > 400 синтетичних сполук (в тому числі фосген) та виробництво на їх основі цигарок дозволяє знизити вартість пачки до кількох центів. Фактичне наповнення цигарки просочене величезною кількістю спеціальних синтетичних сполук, в тому числі й для створення відповідного смаку та запаху. Крім того, в цигарки додають спеціальні речовини, які підсилюють дію та залежність курця від нікотину – це сечовина з коров’ячої сечі, якою почали просочувати тютюн цигарок ще в 50-ті рр. ХХ ст. Додавання сечовини залужує тютюновий дим, внаслідок чого нікотин значно швидше всмоктується в кров й опиняється в головному мозку, створюючи більш інтенсивну дію та швидше звикання споживача до продукту. Навіть аміак додають, щоб цигарка не гасла.

Студентів зацікавив той факт, що при згоранні цигарки, кількість шкідливих речовин в диму тільки збільшується – температура на палаючому кінці цигарки перевищує +800°С – це мініатюрний сміттєспалювальний завод. На цигарках в їх складі список з тисяч хімікатів і токсичних інгредієнтів замінений одним словом – смола. В цілому це майже 4 тис. шкідливих хімічних сполук, серед яких сірководень, ціаністий водень, миш’як, чадний газ, формальдегід, бензол, бензопірен, оксиди азоту, кадмій, хром, берилій, свинець, катехол, акролеїн, 2-нафтил-амін, 4-3 амінобіфеніл, вініл хлорид, діоксини (що накопичуються в організмі та викликають утворення пухлин), і навіть радіоактивні ізотопи полонію, цезію, торію, радію, калію (викликають генетичні мутації та рак). Фактично, людина не стільки палить скільки опромінюється – якби людина, що випалює одну пачку за добу, отримала одразу всю свою річну дозу – вона була б смертельною. Тому більш безпечних чи менш безпечних цигарок просто не існує – фільтр їх реально не зупиняє, бо розрахований лише на певну величину часток: до 100 мкм – затримуються в порожнині носа, до 50 мкм – в порожнині глотки, а в гортані затримуються пилинки розміром до 10-20 мкм. Тому все що менше 10 мкм проникає в легені. В диму в основному мікрочастки менші 10 мкм, і ніякий фільтр повністю їх зупинити не може. Це призводить до катастрофічних наслідків

005006007008

Андрій Ткачук звернув уваги всіх слухачів на те, що куріння дуже негативно впливає не тільки на внутрішні органи, а й і на зовнішній вигляд людини. Термін "обличчя курця" характеризують жовтуватий колір обличчя, ламке тьмяне волосся, дрябла шкіра. Під впливом нікотину та інших сполук цигаркового диму відбувається спазм кровоносних судин, дрібні капіляри, що живлять шкіру, забиваються, клітини починають зазнавати кисневе голодування і шкіра набуває жовтуватого відтінку. У жінки, яка хронічно палить, жовті зуби, жовті пальці, проблеми із судинами на ногах, порушується зір, слух, з'являються ознаки раннього старіння. Порушується доставка вітамінів і мінералів до волосся – воно стає ламким і тьмяним. Випалювання тільки однієї цигарки звужує судини на 1,5 години – людина, яка палить в середньому через кожні 1-1,5 години створює в шкірі постійне кисневе голодування. Паління зменшує кількість колагену й шкіра втрачає еластичність, пружність, стає дряблою, з’являються глибокі складки біля носу, "гусячі лапки" навколо очей (у хронічних курців чоловіків, як правило, впалі щоки з вертикальними зморшками, землистий колір шкіри, яка поступово висихає і стає схожою на пергамент). І якщо іноді зморшки та колір можливо на деякий час приховати великою кількістю косметики, а неприємний запах спробувати перебити великою порцією парфумерії, то є наслідки, які точно не приховаєш. Оскільки уже протягом 1 хв. з початку паління нікотин викликає сильний спазм кровоносних судин, то клітини стінок судин зазнають кисневого голодування, виникають локальні некрози тканин, відмирання клітин. Для закриття таких дірок в середині судин виникають нарости (бляшки), з часом вони збільшуються, що призводить до часткової або повної їх закупорки - атеросклерозу. Він є причиною багатьох захворювань – інфарктів, інсультів, облітеруючого атеросклерозу. При надважкому захворюванні облітеруючому ендертериїті мерзнуть ноги, кульгавість, різкі болі, і в кінці – гангрена, зараження крові та ампутація. За статистикою, кожний 7-й курець хворіє на облітерацію нижніх кінцівок.

На завершення лекції доповідач ознайомив присутніх на відео-конференції з негативними наслідками пасивного куріння для дітей і дорослих, та загрозами від нікотиноманії для майбутніх батьків та їх нащадків.

009