У ніч на 28 березня в Україні, НАЙІМОВІРНІШЕ, відбудеться переведення годинників на літній час, оскільки Верховна Рада так і не змогла ухвалити закон, що пропонує скасувати сезонний перехід часу та зафіксувати незмінність поясного (зимового часу).

Два рази на рік стрілки годинників переводяться на годину в більш ніж 100 країнах світу. Навесні – на годину вперед, а восени – на годину назад. Перехід на літній час в Україні здійснюється в останню неділю березня о 3 годині, а перехід на зимовий час (тобто переведення годинника на годину назад, чим скасовували літній час) — в останню неділю жовтня о 4 годині. У 2018 році перехід на літній час припадає на 25 березня.

фото1

Зміна часу має на меті економію електроенергії за рахунок більш ефективного використання денного світла. Людина прокидається зазвичай на початку світлового дня або невдовзі перед світанком, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить Сонце. Зсунувши влітку час людської активності на годину назад, отримуємо економію електроенергії ввечері, але не втрачаємо нічого вранці. Такий час доцільно уводити після дня весняного рівнодення (коли тривалість дня стає більшою за тривалість ночі), який настає 20-21 березня.

фото2

Узимку такий ефект не спостерігаємо, бо тоді Сонце сходить пізніше за звичний час пробудження людей, і те, що зекономимо ввечері, утратимо вранці. Тут доцільніше повертатися до поясного часу (після дня осіннього рівнодення).

У європейських країнах протягом багатьох років датою переходу на літній час було 1 квітня, а датою повернення на стандартний час – 1 жовтня. Згодом визнали, що адаптуватися до часових змін зручніше у вихідні дні, тому ці події перенесли відповідно на останню неділю березня та останню неділю вересня. З 1996 р., за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, період дії літнього часу продовжили до останньої неділі жовтня.

Поза межами Європи бувають різні традиції щодо дати переходу на літній час і назад. У США останнім часом є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів порівняно з європейським варіантом.

Щоб показати свою відмінність від інших цивілізованих країн, Росія та її союзники в 2011 році відмовилися від системи літнього часу. 2011 року президент Росії Д. Медведєв видав указ, згідно з яким після переходу на літній час у березні 2011 р. подальші переведення годинника були скасовані. Таким чином, після цього в багатьох місцевостях Росії час відрізнявся від сонячного приблизно на 2 години протягом усього року. 16 вересня 2011 р. аналогічну постанову видала Рада Міністрів Республіки Білорусь.

Спроба запровадити такий самий порядок обчислення часу в Україні виявилася невдалою. 20 вересня 2011 за постанову про відміну системи літнього часу в Україні проголосували 266 народних депутатів, таким чином Верховна рада України постановила увести з 27 березня 2011 року на території Україні час другого часового поясу з додаванням однієї години, скасувавши цим перехід на зимовий час в жовтні 2011 року, відповідно і наступний за цим перехід на літній час.

фото3

Таким чином, Україна була відсунута командою Януковича до третього часового поясу – поближче до «старшого брата». Це викликало невдоволення в західній частині України, зумовлене поясненим вище недоліком щодо занадто раннього пробудження, адже там сонячний час різко відрізняється від 3-го часового поясу. 18 жовтня того ж року, після критичних виступів  громадськості, Верховна Рада визнала вищезгадану постанову такою, що втратила чинність і повернула Україну до європейського часу.

Останнім часом активно дискутується питання про те, що відсоток економії електроенергії від введення літнього часу постійно знижується. Як відомо, в березні 2019 р. Європейський парламент підтримав припинення зміни літнього часу на зимовий із 2021 року. Країни ЄС, які вирішать на постійній основі зберегти літній час, повинні будуть востаннє перевести свій годинник останньої неділі березня 2021 року. А ті, хто вважатиме за краще зберегти стандартний (зимовий) час, зможуть зробити востаннє перевести годинник останньої неділі жовтня 2021 року.

19 березня поточного року Верховна Рада відправила законопроект, ініціатором якого є перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук "Про обчислення часу в Україні" (№4201), на доопрацювання в профільний комітет. Заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа (фракція "Слуга народу") пояснила, що якщо ВР не встигне ухвалити законопроект у цілому до 25 березня 2021 року, "ми ще двічі переведемо годинник, але 25 жовтня - востаннє" [https://ua.interfax.com.ua/news/general/731872.html].

Таким чином після відмови від системи переведення годинників в Україні повинен діяти поясний час (місцевий час центрального меридіану нашого поясу) , який є ближчим до природи, ніж літній час.

Отже, у найближчу неділю (28 березня) ми, найбільш ймовірно, дружно переведемо годинник на одну годину вперед і почнемо отримувати задоволення від того, що Сонце увечері заходитиме на годину пізніше.

фото4

Підготував доцент кафедри фізики та МВФ О.В. Волчанський