Щорічно, з 7 по 17 грудня, на нічному небі спостерігається один з найбагатших метеорних потоків північної півкулі Землі з великою кількістю дуже яскравих метеорів – Гемініди. Це відбувається тому, що Земля в грудні проходить через рій дрібних частинок, викинутих у космос, найбільш імовірно, астероїдом 3200 Фаетон. Швидкість метеорів становить 35 км/с. Частинки рою підходять досить близько до Сонця (перигелійна відстань 0.14 а. о.).

Період найбільшої активності Гемінід настає в ніч з 14 на 15 грудня.

фото 1 Вигляд метеорного потоку

Радіант Гемінід після 20 години почне підніматися в небі і близько півночі буде найвище  над горизонтом.

Свою назву Гемініди отримали від назви сузір'я Близнюків (лат. Gemini), у якому знаходиться радіант потоку (уявна точка, із якої розлітаються метеори). Радіант розташований поблизу яскравої зірки Кастор (див фото 2). Радіант метеорного потоку Гемінід видно в грудні протягом усієї ночі, тому спостерігати метеори можна протягом усього темного часу доби.

фото 2 Радіант Гемінід

Гемініди – не дуже швидкі, яскраві метеори білого кольору. Характерна особливість потоку – велика кількість болідів з блиском -5m (зоряна величина) і вище. Астрономи починають реєструвати боліди Гемінід з кінця листопада - початку грудня.

фото 3 Яскравий болід від метеорного потоку Гемінід

Перші спостереження цього метеорного потоку відносяться до 1862 році, коли на метеори звернули увагу в Англії і США. Зазвичай джерелом метеорних потоків бувають хвости комет. Цікаво, що на відміну від більшості інших метеорних потоків, прабатьком Гемінід є не комета, а об'єкт, названий 3200 Фаетон (3200 Phaethon). Він був відкритий у 1983 р за допомогою американського інфрачервоного космічного телескопа Infrared Astronomical Satellite. 3200 Фаетон не є кометою, оскільки у нього немає ні коми, ні хвоста. Його відносять до списку малих планет

фото 4 Орбіта малої планети 3200 Фаетон (3200 Phaethon)

Сподіваємось, що спостереження подарують нам багато яскравих метеорів, чиї шляхи перетнуть майже все небо. У ніч максимуму активності Гемінід на темному, не засвіченому міськими вогнями небі, можна побачити до 100  метеорів на годину.

Трохи термінології. Тіло, що заходить у земну атмосферу з космосу, називається метеором, якщо тіло яскравіше 4-ї зоряної величини або помітні його кутові розміри  – болідом. Метеор або болід, що впав на поверхню Землі називається метеоритом.

Фото 5Експозиція метеоритів. Астрономічний центр Північнотехаського університету (США, 2011 р.).

Інформацію підготував доцент кафедри фізики  та методики її викладання О.В. Волчанський.