Студентка 3 курсу спеціальності Статистика Климчук Наталія виявила кліматичні зміни у Кропивницькому за останні 20 років. Керувала роботою доцент кафедри прикладної математики, статистики та економіки К.С. Акбаш.

За даними  NASA у 2016 році температура поверхні Землі досягла найвищої позначки з моменту початку ведення спостережень у 1880 році. Середня температура в 2016 році була на 0,99 градусів за Цельсієм вища, ніж в середині 20-го століття. Такі екстремальні явища, як наприклад квітневі снігопади 2017 року в Україні доводять той факт, що проблема  зміни клімату є актуальною для України, не менше, ніж для інших країн світу. Для того, щоб дослідити і спрогнозувати наслідки таких змін доцільно проводити регіональні дослідження.

Цікавим є дослідження не середніх значень температури чи тиску, а їх максимальні та мінімальні показники. Середня температура може залишатися однаковою на протязі років, але розмахи між максимумами і мінімуми можуть зростати. Саме аналізу таких екстремальних показників присвячене дослідження.

Для дослідження кліматичних змін за період з 1999 по 2018 рік по м. Кропивницький було взято екстремальні місячні показники температури та атмосферного тиску за кожен місяць року.  В результаті отримали дванадцять таблиць з даними по чотирьом показникам за кожен місяць за 20 років.

Далі наведено зразок формування таблиць даних екстремальних показників на прикладі місяця січня.

Після чого була проведена перевірка даних на нормальну розподіленість, в результаті якої було виявлено три  відхилення за показниками мінімальної температури та мінімального тиску.

Відхилення даних від кривої нормального розподілу пояснюються наступними аномальними спостереженнями:

• У червні 2003 року мінімальна температура досягла позначки 0 °C;
  • Мінімальний тиск у листопаді 2006 року становив 676 мм рт. ст., що є надзвичайно низьким показником мінімального тиску.

Розіб’ємо період у 20 років на два десятиріччя та спробуємо виявити кліматичні зміни у останньому десятиріччі (2009-2018 рр.) по відношенню до попереднього (1999-2008 рр.). Отже нам потрібно порівняти середнє значення кожного екстремального показника у першому та другому десятиріччі.

(+) – збільшення температури (тиску); (-) – зменшення температури (тиску).

Наприклад, у першому десятиріччі середнє значення квітневих максимальних показників температури складало 20,6°C, а у другому десятиріччі вже 24,5°C. Поступову зміну максимальних температур за період з 1999 по 2018 рік можна відслідкувати і на графіках.

Отже спостерігаємо, що за останні два десятиліття змін зазнала максимальна температура за квітень, червень, вересень та грудень. Середні значення максимальних температур за два десятиріччя зросли і відбулись наступні зміни показників: у квітні від 20,6°C до 24,5°C, у  червні з 29,7°C до 32,6°C; у  вересні з 27, 2°C до 30°C; у  грудні з 8,6°C до 14,2°C .

Зміни у мінімальній температурі відбулися лише у червні місяці  середні показники якої змінились від 11,5°C до 15,3°C.

Максимальний тиск змінився у травні місяці і з середнього значення 753,2 зменшився до 751,9 та у грудні середній показник складає 761,1 замість 758,2. Зміни мінімального тиску відбулися наприкінці літа (у серпні місяці) середній показник якого складає 740,6 замість 738,1. Також значення мінімального тиску змінилося наприкінці осені, а саме в листопаді місяці і його середнє значення становить 738,5 замість 726,9, що свідчить про пониження атмосферного тиску у цьому місяці.

Зміна екстремальних показників температури та атмосферного тиску, які було виявлено в ході проведення даного дослідження підтверджує той факт, що у Кропивницькому за останні 20 років відбувається зміна кліматичних показників, що підтверджує  явище глобального потепління.