Як залучити підростаюче покоління школярів, студентську молодь у велику науку? Один з найефективніших шляхів – через ознайомлення із досягненнями у передових напрямах цієї науки. Спосіб багаторазово випробуваний і широко використовується провідними світовими науковими центрами, у тому числі Європейським центром ядерних досліджень (ЦЕРН), який працює під егідою ЮНЕСКО. Більше десятка років в ЦЕРН запроваджуються численні освітні проекти, орієнтовані на різну аудиторію. Особливе місце серед них займають програми для шкільних вчителів, оскільки саме вони, за задумом організаторів подібних програм, виступають в ролі "трансляторів" або популяризаторів знань.

2

На початку грудня 2016 року в ЦЕРН у рамках освітньої Школи для вчителів фізики пощастило побувати і стикнутися з захоплюючим світом сучасної науки аспіранту кафедри фізики та методики її викладання Мірошниченко Олександру, який одночасно є науковим керівником секцій фізики та астрономії КМАНУМ та його колегам – керівниками секцій КМАНУМ Ковальову Юрію Григоровичу (випускник фізико-математичного факультету КДПУ ім.В. Винниченка, а нині кандидат технічних наук, викладач КЛА НАУ), Мітленко Ларисою Олександрівною (випускниця фізико-математичного факультету КДПУ ім.В. Винниченка, а нині директор Новопразького навчально-виховного комплексу) та Бузько Вікторією Леонідівною (випускниця фізико-математичного факультету КДПУ ім.В. Винниченка, а нині кандидат педагогічних наук, вчитель фізики НВК №6).

3

Сам ЦЕРН знаходиться на території Франції і Швейцарії, біля Женевського озера неподалік від альпійських гір. Команда вчителів фізики поїхала туди для участі у науковій роботі. Одне з головних її завдань – зробити доступними суспільству передові наукові результати і знання.

4

Поїздка вийшла дуже цікавою. Вчителі брали участь в експерименті з реєстрації космічних частинок за допомогою  виготовленої власноруч камери Вільсона, дізналися про історію розвитку ЦЕРНу, поблукавши по старовинним будівлям і коридорам, побували на місці, де була винайдена всесвітня павутина World Wide Web, той самий сервіс WWW (не плутайте з винаходом інтернету!). Відчули всю красу фізики високих енергій в експериментах з виявлення елементарних частинок.

5

Крім освітньої програми залишався час і на відпочинок. Для учасників Школи був запланований квест по Женеві.

В цілому, поїздка в ЦЕРН була дуже корисною. Пам'ятаючи про місію Школи, заряджені фізикою високих енергій на ВАКу, наші вчителі та науковці готові й надалі нести знання школярам та студентам.

Підготував: аспірант кафедри фізики та методики її викладання Мірошниченко Олександр.