Мета вивчення дисципліни «Методика факультативної та гурткової роботи»  полягає у  оволодінні студентами теорією та методикою організації та проведення позаурочної роботи на факультативних заняттях та в гуртках.

Дисципліна має теоретично-практичний характер і сприяє практичному формуванню у майбутніх фахівців професійної освіти досвіду роботи керівника гуртка. Забезпечує майбутніх спеціалістів знаннями мети і завдань позаурочної діяльності, принципів і форм організації, змісту позаурочної та позанавчальної роботи, спонукає до творчої діяльності студентів у процесі теоретичного і практичного  вивчення предмету. Дає можливість розширити поле діяльності в позаурочній роботі на факультативних заняттях та у гуртках, застосувавши отримані знання і вміння.

Завданням: вивчення дисципліни «Методика факультативної та гурткової роботи» є оволодіння майбутніми фахівцями професійної освіти необхідними знаннями, уміннями і навичками проведення позаурочної роботи з учнями професійно-технічних закладів, формування готовності майбутніх педагогів до ефективного застосування набутих знань у навчально-виховному процесі.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:

-  мету, завдання та принципи позаурочної діяльності на сучасному етапі розвитку освіти в Україні;

-  взаємозв’язок позаурочного та позанавчального виховання;

-  роль позаурочної діяльності у цілісному розвитку студентів, їх трудове, моральне, естетичне,  економічне, екологічне виховання;

-  форми організації позаурочної і позанавчальної роботи зі студентами професійно-технічних училищ;

-  дидактичні основи навчально-виховного процесу на факультативних заняттях та у гуртках;

-  методику проведення факультативних та гурткових занять.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен вміти:

-  здійснювати аналіз навчально-методичної документації та літератури з позаурочної діяльності, працювати з навчальними програмами гуртків різних типів, складати план-конспект факультативних та гурткових занять;

-  застосовувати особистісно-орієнтовані технології організації позаурочної діяльності на факультативних та гурткових заняттях;

-  проводити факультативні та гурткові заняття у відповідності з навчальною програмою.

Дисципліна спрямована на формування виробничої компетентності педагога.

Програма дисципліни містить такі розділи: Зміст, мета та завдання позаурочної та позанавчальної роботи з учнями професійно-технічних училищ (ліцеїв). Дидактичні основи навчально-виховного процесу на факультативних заняттях та в гуртках. Методика проведення факультативних та гурткових занять.