Вивчення історії та культури України у вищому навчальному закладі не є повторенням питань, пов’язаних з історією та культурою нашої держави, що вивчалися у школі на уроках з історії України, а становить принципово нову дисципліну, яка розглядає низку теоретико-методологічних та конкретно-історичних питань, пов’язаних з історією формування території сучасної України, з історією становлення українського народу, з історією державотворчих процесів на українських землях, з формуванням самобутньої і неповторної вітчизняної культури.

Мета курсу “Історія та культура України”:

-  поглибити знання з історії та культури України;

-  показати самобутність українського народу, його історії та культури;

-  сформувати у студентів бачення історії України та сприйняття її культури, як невід’ємної складової світового історичного процесу та світової культурної спадщини.

Поставлена мета обумовлює наступні завдання:

-  проаналізувати етнічні й державотворчі процеси на території України та визначити умови формування та розвитку вітчизняної культури, як самобутньої культури українців;

-   формувати уявлення про вітчизняну історію і культуру, як частину всесвітнього історичного та культурного процесу;

-  розвивати навики дослідницької роботи з джерелами та об’єктивного аналізу історичних фактів;

- виховувати патріотичні почуття та шанобливе ставлення до історії України, її історичних постатей та діячів культури.

Закінчивши вивчення курсу студенти повинні знати:

-  сучасні методи історичного пізнання;

-  історичний термінологічно-понятійний апарат;

-  історію державотворчого шляху сучасної держави Україна;

-  знакові для України і світу пам’ятки культури;

-  знакові дати та події в історії та культурі України;

-   знакові персоналії в історії та культурі України.

У результаті вивчення курсу студенти повинні вміти:

-                            самостійно поглиблювати знання в рамках дисципліни шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних засобів технічної інформації;

-  систематизувати й аналізувати джерельний матеріал курсу;

-  узагальнювати фактичний матеріал, набутий у ході лекцій та під час самостійного опрацювання літератури до курсу;

- робити самостійні науково-обґрунтовані висновки з вивченої теми;

-  користуватися картографічними та іншими допоміжними матеріалами;

-  використовувати практичні навички, готувати доповіді, проводити наукові дискусії з актуальних питань історії та культури України.

Дисципліна спрямована на формування загальнонаукової компетентності.

Програма дисципліни містить такі розділи: Стародавня, середньовічна та ранньомодерна історія України (до кінця ХVІІІ ст.). Нова та новітня історія України. Українські землі у ХІХ – ХХІ ст.