Студентами-статистиками підтверджено парадоксальний математичний результат лауреата Нобелівської премії з економіки про те, що можливе створення прибуткової торгівельної системи без ефективної прогнозної складової!
Основним рушійним елементом до створення та формування теорії ймовірностей як повноцінної науки були ігри, а саме гра філософа, придворного та письменника Демере.
Однією з найкращих і найцікавіших ігор в теперішній час є біржі: валютні, акцій, облігацій та ін. Безумовно, слова багатьох брокерських компаній про те, що навчитись торгувати на біржі – легко, є правдою, адже освоєння технологій здійснення торгових операцій займає від сили день. Однак, що важко – торгувати з прибутком, стабільно, тривалий час. Як показує статистика лише 5% трейдерів не розорюється в перші 3 роки і лише 3% «торгують в плюс» на протязі 7-10 років. Все, вище сказане, вказує на те, що відповідна тематика є актуальною і потребує ґрунтовного наукового аналізу.
Студентки спеціальності «Статистика» Корнієнко Олександра та Балакар Діана здійснювали перевірку ефективності прогностичних моделей валютних курсів на базі ковзних середніх та інтерполяції.
Ці моделі є класичними для стаціонарних часових рядів, однак для валютних курсів їх ефективність є сумнівною, адже останній має суттєву нестаціонарну структуру, що і підтвердили аналітичні результати.
Виявлено, що в обох випадках найкращим з точки зору мінімізації суми квадратів різниць прогнозних і фактичних даних Sбув т.з. «наївний» прогноз, який походить від гіпотези, що 95% всього часу валютні курси поводять себе як броунівський рух, тобто в більшості випадків ціна може піти вгору або вниз з ймовірностями 0,5 відповідно. Найкращим прогнозом у цьому випадку вважається прогноз, при якому ціна завтра буде такою ж, як і сьогодні.
Оцінка ефективності прогнозу курсу GBP/USD на базі простої, зваженої, експоненціальної ковзної середньої – методи 1, 2, 3 відповідно. Наївний прогноз – метод 4.В результаті отримаємо основний графік червоного кольору. Для методів 1, 2, 3, 4 кольори відповідно: синій, жовтий, фіолетовий, білий.
Прогнозування за ковзними середніми.
Для методів 1, 2, 3, 4 значення S відповідно: 0.02; 0.03;0.01;0.007.
Проведемо аналіз ефективності прогнозу курсу EUR/USD на основі квадратичної інтерполяції.
В результаті отримаємо основний графік червоного кольору. Наївний прогноз – метод 2, квадратична інтерполяція – метод 1. Для методів 1, 2 кольори відповідно: синій, фіолетовий.
Прогнозування за квадратичною інтерполяцією.
Для методів 1, 2 значення S відповідно: 0.14; 0.06.
Результат наших студенток є підтвердженням роботи «Емпіричний аналіз цін на активи» лауреата Нобелівської премії з економіки 2013 року економіста Юджина Фоми із Чиказького університету, який створив теорію ефективного ринку.
Юджин Фома (Eugene F. Fama)
На його думку, попередні ціни активів не допомагають передбачити на коротких відрізках часу майбутні руху цін, а вся нова інформація швидко враховується ринком в ціні активів, тобто на коротких проміжках часу прогнозування практично неефективне.
Однак, одним з перших критиків прогнозування ринків був французький математик Луї Башельє, який представив докторську дисертацію під назвою «Теорія спекуляції», де запропонував оригінальну (броунівську) модель ціноутворення акцій на Паризькій біржі.
Луї Башельє (Louis Jean-Baptiste Alphonse Bachelier)
Тим паче, потрібно розуміти, що прогноз валютного курсу, як такий, не є головною метою, адже головна ціль любої торгівлі – отримання прибутку. Тобто, як би парадоксально це не звучало, можливе створення прибуткової торгівельної системи без ефективної прогнозної складової (або навіть з повною відсутністю останньої).
Аналізування та побудова прибуткових торгівельних систем будуть продовжені студентами спеціальності «Статистика» у їх подальших дослідженнях.
Підготовлено кандидатом фізико-математичних наук, старшим викладачем кафедри прикладної математики, статистики та економіки Макарчуком О.П.