У понад 100 країнах світу двічі на рік переводять стрілки годинників: навесні – на годину вперед, а восени – на годину назад.
Перехід на літній час в Україні здійснюється в останню неділю березня о 3 годині, а перехід на зимовий час – в останню неділю жовтня о 4 годині. У 2022 році перехід на зимовий час припадає на 30 жовтня.
Яка ж користь від переходу на літній час?
Першим таку ідею запропонував у 1784 році один з батьків-засновників Сполучених Штатів Америки Бенджамін Франклін, щоб зекономити запаси свічок. Людина прокидається зазвичай на початку світлового дня, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить Сонце. Переведення годинника на годину вперед сприяє ефективнішому використанню денного світла.
Узимку такий ефект не спостерігаємо, бо Сонце сходить пізніше за звичний час пробудження людей, і те, що зекономимо ввечері, утратимо вранці. Тут доцільніше повертатися до поясного часу, який є більш близьким до природного (сонячного) часу, у народі його називають «зимовий».
У системі поясного часу вся поверхня Землі розділена на 24 часових пояси. У межах поясу час однаковий і дорівнює сонячному часу його центрального меридіану.
Піонером запровадження літнього часу стала Німеччина: під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 року, перевели стрілки годинників на годину вперед, а 1 жовтня 1916 р. – на годину назад. Невдовзі такі ж зміни запровадила Велика Британія. 19 березня 1918 року Конгрес США на період війни запровадив літній час з метою заощадження палива, що використовувалося для генерації електричного струму.
Більшість країн (серед них й Україна) за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН датою переходу на літній час обрали останню неділю березня, а датою повернення на стандартний час – останню неділю жовтня.
Поза межами Європи є різні традиції щодо дати переходу на літній час і назад. У США, наприклад, розширюють період дії літнього часу на кілька тижнів порівняно з європейським варіантом.
Щоб показати свою відмінність від інших цивілізованих країн, Росія та її союзники в 2011 році відмовилися від системи літнього часу. 2011 року президент Росії Д. Медведєв видав указ, згідно з яким після переходу на літній час у березні 2011 р. подальші переведення годинника були скасовані. Таким чином, у багатьох місцевостях Росії час відрізняється від сонячного приблизно на 2 години протягом усього року. 16 вересня 2011 р. аналогічну постанову ухвалила Рада Міністрів Республіки Білорусь.
Спроба влади Януковича запровадити такий самий порядок обчислення часу в Україні виявилася невдалою. 20 вересня 2011 за постанову про відміну системи літнього часу в Україні проголосували 266 народних депутатів, але після критичних виступів громадськості постанову було визнано такою, що втратила чинність. Це повернуло Україну до європейського часу.
Отже, у найближчу неділю (30 жовтня) дружно переводимо годинник на годину назад і отримуємо змогу на годину довше поспати у понеділок зранку.
Підготував доцент кафедри природничих наук і методик їхнього навчання О. В. Волчанський