30 вересня 2021 року о 15.30 в НПУ імені М. П. Драгоманова (https://bbb.imath.kiev.ua/b/fra-gzt-rh6) відбувся черговий семінар з фрактального аналізу.

fractal

Фрактальний аналіз – відносно молода й прогресивна галузь сучасної математики, яка засобами теорії мір дробових порядків, метричних розмірностей, операторів дробового інтегрування та диференціювання вивчає властивості математичних об'єктів зі складною локальною будовою (геометричних фігур, сингулярних мір і розподілів ймовірностей, неперервних у жодній точці недиференційовних функцій, динамічних систем з фрактальними атракторами і репелерами, асимптотичних властивостей динамічних систем з конфліктною взаємодією, перетворень простору, що зберігають фрактальну розмірність тощо).

Методи фрактального аналізу і фрактальної геометрії нині широко використовують у різних галузях науки. Спостерігається надзвичайний інтерес до фрактального аналізу у фізиці, хімії, матеріалознавстві, біології, геофізичній гідродинаміці, теорії протікання тощо. Виявлено тісні зв'язки деяких критичних показників складних систем з її фрактальними властивостями. На сьогодні нехтувати мікроструктурами й мікрофлуктуаціями реальних об'єктів, процесів і явищ щонаменше означає спотворювати істинну природу речей. А суттєво їх враховувати в математичних моделях допомагають фрактали, недиференційовні функції, сингулярні розподіли ймовірностей, нелінійні  динамічні системи з хаотичними (фрактальними) аттракторами тощо. Названі об'єкти об'єднані спільними проблемами, головною з-моміж яких є недостатній розвиток ефективних способів їх задання й вивчення.

Семінари з фрактального аналізу під керівництвом М. В. Працьовитого, професора Інституту математики НПУ імені М. П. Драгоманова, регулярно відбуваються з 1991 року. Неодноразово участь у їхній роботі брав доцент кафедри МСІТ О. П. Макарчук. На цьогорічному семінарі  О. П. Макарчук виголосив доповідь на тему «Асимптотична поведінка модуля характеристичної функції розподілу Кантора», у якій представлено результати дослідження асимптотичної поведінки модуля характеристичної функції випадкової величини, функцією розподілу якої є класична сингулярна функція Кантора. Акцент зроблено на обчисленні верхньої границі модуля характеристичної функції розподілу Кантора. Розглядаються питання поглиблення відповідних результатів на клас випадкових величин, представлених s-ковим дробом з надлишковим набором цифр.

Викладачі кафедри МСІТ перебувають в авангарді математичної науки.

Mak 11