Завершується робота над проектом «Gender Studies Curriculum: A Step for democracy and Peace in EU-neighbouring countries with different traditions» за програмою ERASMUS+. До марокканського Фесу на підсумковий форум 1-5 жовтня були запрошені представники усіх університетів-партнерів проекту, серед яких була і делегація нашого університету. Приємно побачитися з колегами з Марокко, Тунісу, Литви, Греції, Угорщини, України, які за роки проекту стали справжніми друзями. На форумі, як і належить, були виступи і палкі дискусії, звіти про виконану роботу і обговорення, привітання керівництва університету Сіді Мохамеда Бен Абделаха та подяки організаторам форуму від учасників проекту, прогулянки Медіною Феса, яку включено ЮНЕСКО до Світової спадщини… Але такої подорожі у нас ще не було…

 1 2 3 4 5 6 7 8

Відстань від Кропивницького до Феса понад 3 тис. км. Вирішили добиратися лоукостами з декількома пересадками. Але заздалегідь запланований маршрут змінила непередбачена подія: за добу до вильоту стало відомо про страйк у компанії Ryanair, –літаком цієї авіакомпанії ми мали дістатися з Будапешта до Барселони…

Будапешт ми вже бачили взимку у січні 2017 року, коли приїздили на стажування до Центральноєвропейського університету. Ще тоді він вразив стриманою вишуканістю і демократичністю, але було холодно і по-зимовому безбарвно. Вечірній Будапешт наприкінці вересня зовсім інший. Він по-домашньому закутаний у зелень парків і газонів, заповнений розкутою молоддю, але все одно дружелюбний і такий знайомий.

b1b2b3

Буквально в останні години перед вильотом були внесені корективи до маршруту, і португальськими авіалініями ми потрапили з Будапешта до Лісабона. Лісабон – найстаріше місто Західної Європи та найзахідніше місто континентальної Європи, – це мудрість і щирість, вишуканість і простота, гармонія традицій і сучасності… За кілька годин у цьому місті ми відчули його привабливий шарм: круті спуски та підйоми нешироких вилиць, вимощені відшліфованою часом бруківкою тротуари (касалда португеза), оздоблені різнобарвними кахлями (азулежу – символ Португалії) фасади та інтер’єри будинків, чарівне кам’яне мереживо монастиря Жеронімо, пам’ятники, площі, неквапливий ритм життя…

l1l2l3

Отже за три дні подорожі наша група подолала майже 6 тис. км, кожного дня відмічаючись у трьох містах: у перший день – Кропивницький, Київ, Будапешт; у другий – Будапешт, Лісабон, Барселона; і у третій – Барселона, Севілья, Фес.

karta

На третій день подорожі ми опинилися у Севільї – місті, де провів свої останні дні великий Колумб, щоб бодай на пару годин поринути в атмосферу фламенко і кориди, подивуватися найбільшою сучасною дерев’яною спорудою MetropolParasol та сплетінням мавританського стилю і готики в архітектурі старого міста, помилуватися витонченим ансамблем площі Іспанії…

c2c3c4c5 c6

Ввечері нарешті вилетіли до Фесу. Якби затрималися з посадкою хоча б на декілька хвилин, потрапили б у грозу. Не часто у Марокко бувають дощі, але нас він зустрічав зі слізьми.

f0

Перебування у Марокко в цей раз також було багатим на подорожі. Звичайно ми не могли не скористатися нагодою відвідати медіну Феса Фес-ель-Балі. Фес – перша столиця Марокко, а зараз друге за величиною та одне найстаріших міст країни. Його стара частина – медіна – була заснована ще у VIII-IX сторіччі, але мало змінилася з тих часів, тому віднедавна її занесено до Світової спадщини ЮНЕСКО. Тут легко заблукати: найбільша у світі пішохідна зона (близько 73 км) з однаковими, як у казці про Алі-Бабу, вхідними дверима, заплутаними лабіринтами вузьких вуличок і провулків (їх тут понад 9000), жвавою торгівлею, і відсутністю будь-яких вказівників для туристів… – Місце, де навіть сучасні GPS-навігатори впадають у розпач! Однак, незважаючи на усі труднощі, нам вдалося спільними зусиллями відшукати відомі дубильні Шуари та найстаріший у світі діючий університет аль-Карауін, який був заснований у 859 році.

f01f02f03f04f05f06f07f08f09f10f11f1212

Учасникам форуму організатори запропонували і провели екскурсію до ще однієї з пам’яток ЮНЕСКО – руїн міста Волюбіліс, розташованого поблизу найвіддаленішого західного кордону давньоримських завоювань. Але найбільше нас вразила поїздка до казково дивовижного блакитного Шефшауену, Танжера на узбережжі Атлантичного океану. За декілька годин у вікно автобуса ми побачили майже весь північний Марокко з його гірськими пейзажами, садами оливкових та цитрусових дерев, полями з динями, гарбузами та іншими сільгосподарськими культурами, з невеликими сільськими поселеннями і школами, а також кактусами та агавами вище людського зросту обабіч доріг. Дорога то піднімалася, то спускалася гірськими перевалами, то петляла між пагорбів, і не давала ні на хвилину відірвати очей від краєвидів за вікном…

m1m2m3m4m5m6m7m8 m9

На зворотному шляху ми мали пересадку у Барселоні.

О, Барселона! Обов’язково побувайте там, якщо трапиться така нагода. Хіба можна було повернутися додому, не побачивши чудесних неймовірних витворів Гауді? А ці прямі і широкі вулиці, вишукані граціозні фасади, газони на трамвайних коліях. Чітка розмітка на дорогах, акуратні водії, чемні пішоходи і жодних ознак сміття. Місто буквально все у будівельних кранах, але це не заважає йому мати вигляд одягненого «з голочки» респектабельного сеньйора. Ех! Шкода, що така коротка пересадка. Приїхати б сюди ще!

xb1xb2xb3

Після довгих, насичених враженнями мандрів столиця України тепло зустріла нас сонячною погодою та домашнім затишком. Та ще довго нам снитимуться краєвиди далеких країн та люди, що їх населяють…