Двічі на рік стрілки годинників переводяться на годину в більш ніж 100 країнах світу. Навесні – на годину вперед, а восени – на годину назад.

Перехід на літній час в Україні здійснюється в останню неділю березня о 3 годині, а перехід на зимовий час (тобто переведення годинника на годину назад, чим скасовували літній час) — в останню неділю жовтня о 4 годині. У 2017 році перехід на зимовий час припадає на 29 жовтня.

2

Зміна часу має на меті здійснити ефективніше використання денного світла. Літній час має міжнародне позначення — абревіатуру DST (від англ. Daylight Saving Time). Для країн, які використовують центральноєвропейський час, застосовують абревіатуру CEST (англ. Central European Summer Time).

Переваги запровадження літнього часу зумовлені традицією значно зміщувати час сну відносно темної частини доби: людина прокидається зазвичай на початку світлового дня або невдовзі перед світанком, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить Сонце. Зсунувши влітку час людської активності на годину назад, отримуємо економію електроенергії ввечері, але не втрачаємо нічого вранці. Такий час доцільно уводити після дня весняного рівнодення (коли тривалість дня стає більшою за тривалість ночі), який настає 20-21 березня.

3

Узимку такий ефект не спостерігаємо, бо тоді Сонце сходить пізніше за звичний час пробудження людей, і те, що зекономимо ввечері, утратимо вранці. Тут доцільніше повертатися до поясного часу (після дня осіннього рівнодення).

Піонером запровадження літнього часу стала Німеччина. Під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 року тут пересунули стрілки годинників на годину вперед, а 1 жовтня 1916 р. – на годину назад. Невдовзі такі ж зміни запровадила Велика Британія. 19 березня 1918 року Конгрес США запровадив поділ на часові пояси й застосування на період війни літнього часу – з метою заощадження палива, що його використовують для генерації електричного струму. У 1966 році Конгрес ухвалив Uniform Time Act, уперше запровадивши літній час у мирний період.

У європейських країнах протягом багатьох років датою переходу на літній час було 1 квітня, а датою повернення на стандартний час – 1 жовтня. Згодом визнали, що адаптуватися до часових змін зручніше у вихідні дні, тому ці події перенесли відповідно на останню неділю березня та останню неділю вересня. З 1996 р., за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, період дії літнього часу продовжили до останньої неділі жовтня. Поза межами Європи бувають різні традиції щодо дати переходу на літній час і назад. У США останнім часом є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів порівняно з європейським варіантом.

Переведення годинників регламентується постановою Кабміну від 13.05.96 № 509 про порядок обчислення часу на території України:"Запровадити на території України такий порядок обчислення часу: час другого часового поясу (київський час) з переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад".

Щоб показати свою відмінність від інших цивілізованих країн, Росія та її союзники в 2011 році відмовилися від системи літнього часу. 2011 року президент Росії Д. Медведєв видав указ, згідно з яким після переходу на літній час у березні 2011 р. подальші переведення годинника були скасовані. Таким чином, після цього в багатьох місцевостях Росії час відрізнявся від сонячного приблизно на 2 години протягом усього року. 16 вересня 2011 р. аналогічну постанову видала Рада Міністрів Республіки Білорусь.

Спроба запровадити такий самий порядок обчислення часу в Україні виявилася невдалою. 20 вересня 2011 за постанову про відміну системи літнього часу в Україні проголосували 266 народних депутатів, скасувавши цим перехід на зимовий час в жовтні 2011 року, відповідно і наступний за цим перехід на літній час. Таким чином, Україна була відсунута командою Януковича до третього часового поясу – поближче до «старшого брата».

4

Це викликало невдоволення в західній частині України, зумовлене поясненим вище недоліком щодо занадто раннього пробудження, адже там сонячний час різко відрізняється від часу 3-го часового поясу. 18 жовтня, після критичних виступів  громадськості, Верховна Рада визнала вищезгадану постанову такою, що втратила чинність і повернула Україну до європейського часу.

Отже, у найближчу неділю (29 жовтня) вранці слід перевести годинник на одну годину назад і  отримати задоволення від того, з понеділка, 30 жовтня, можна почати збиратись на роботу на годину пізніше, ніж у попередні тижні.

5